Сексуальність в житті чоловіка і жінки

Сексуальність — один з головних трендів нашого століття. Нею маніпулюють, зваблюють і заманюють.На ній вибудовують рекламу. ЇЇ обіцяють «ввімкнути» за три дні перебування на відповідному тренінгу. У той же час, багато хто все ще відводить сексуальності лише одну функцію — репродуктивну (продовження роду), і не бачать її поза цим контекстом. Але не дивлячись на те, що ми живемо у час вільного доступу до інформації, наша сексуальна культура та обізнаність у цій сфері все ще залишається на низькому рівні. Чому? Можливо, насправді ми не зовсім розуміємо, що таке сексуальність? І приймаємо лише декілька її граней за ціле?

Існує декілька визначень сексуальності:

Сексуальність — сукупність психічних і фізіологічних реакцій, переживань і дій, пов’язаних з проявом і задоволенням статевого потягу.

Сексуальність — не стільки інстинкт, скільки функція, і не стільки функція, скільки здатність — здатність насолоджуватися і дарувати насолоду. Це саме бажання, якщо визнати, що будь-яке бажання має сексуальну основу. Отже, це сутність кожного чоловіка і кожної жінки, якщо тільки їх сутність не одна і та ж.

Згідно з визначенням Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, сексуальність — це стержневий аспект людського буття упродовж життя, від народження до смерті. Також вона є такою ж вродженою потребою і функцією нашого організму, як їжа і дихання. І включає в себе стать, гендерні ідентичності та ролі, сексуальну орієнтацію, еротизм, задоволення, інтимність, репродукцію…

Сексуальність переживається і виражається в нашій самооцінці, думках, бажаннях, установках, цінностях, діях, ролях, здатності встановлювати, підтримувати і зберігати стосунки, переживати такі почуття, як любов, біль і печаль. Це те, що пронизує і наповнює практично кожен момент нашого життя. Не тільки особистого, а й суспільного.

Чому сексуальність ≠ репродукція?

Довгий час сексуальність сприймалася лише як соціальна функція продовження роду. Поза цієї функцією вона не мала ніякого значення. За цей час суспільство створило безліч міфів, табу і переконань, через призму яких сексуальність досі багатьма сприймається як щось «брудне». Насправді поняття «сексуальність» і «репродукція» взаємопов’язані, але вони ніяк не є рівнозначними. Як пише Ігор Кон: «Щоб зрозуміти різницю між сексуальною і репродуктивною поведінкою, індивіду досить зіставити, скільки дітей він свідомо (а не тому що» так вийшло») зачав і народив, з тим, скільки разів упродовж життя і для чого він здійснював ті чи інші сексуальні дії. Але оскільки репродуктивні аспекти сексуальності біологічно первинні і соціально важливіші (від них залежить збереження і розвиток виду і популяції), вони завжди і всюди піддавалися найретельнішому і найсуворішому соціальному контролю та регулюванню. Не репродуктивним аспектам сексуальності культура приділяла значно менше уваги, а антисексуальні культури вважали їх ненормальними і «протиприродними».

Що впливає на формування сексуальності?

Формування сексуальності починається з моменту нашого зачаття. І народжуємося ми вже з певним сексуальним потенціалом. Далі сексуальність формується в рамках індивідуального життєвого досвіду. Де величезний вплив має те соціокультурне середовище, у якому ми народжуємося і ростемо.

Ось основні етапи розвитку сексуальності:

  • 1) пренатальний період (від зачаття до народження);
  • 2) парапубертатний період (з 0-1 до 5-7 років);
  • 3) препубертатний період (з 5-7 до 11-13 років);
  • 4) пубертатний період (з 11-13 до 15-18 років);
  • 5) перехідний період (з 15-18 до 25-30 років);
  • 6) період зрілої сексуальності (25-30 до 50-55 років);
  • 7) інволюційний період (50-55 до 70 років і старше).

Розвиток сексуальності триває упродовж усього нашого життя. І скільки б ми не писали і не говорили про сексуальність, у цій темі завжди залишатиметься таємниця, загадка, щось незбагненне. Адже сексуальність виникла в дословесний період, у період, коли людина була одним цілим з природою. Спочатку був Ерос, після виник Логос (слово). Тому так складно одягнути сексуальність в слова. Згодом Логос відділив Ерос від природи. Створивши між ними стіну, побудовану із міфів, установок, моральних догм, які нам ще потрібно буде переглянути. Уже зараз у сексуальності та еротиці перестають бачити щось заборонене, низьке, ганебне. Оскільки змінюється ставлення до тіла і емоцій. З’являється все більше інформації про те, як важливо висловлювати свої почуття, задовольняти бажання і потреби. Більш гнучкими стають рамки моралі щодо сексуальності та її проявів.

Мине час і сексуальність відновить свою природність. І ми знову повернемося туди, звідки прийшли, але вже на іншому витку спіралі.

Додайте коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *